Jak jsme si užili předvánoční čas s Grinchem

26.12.2019 23:28

S časem Vánoc je poslední den před vánočními prázdninami tradičně na 2. stupni vyhrazen vánoční besídce. Deváťáci připraví program a ostatní třídy se jej snaží naplnit. Součástí jsou i scénky. Letos byly z pohádkových či vánočních filmů. Naše osmá Á si vylosovala film o zeleném zlém mužíkovi – Grinchovi. Kdo ten film viděl, ví, že Grinch je dospělý, velký, nevlídný, zelený, … no zkrátka jediný takový z VIII. A se jevil třídní učitel. A tak jsem byl za nadšeného souhlasu třídy pasován na Grinche. Vůbec jsem si neuměl představit, jak scénku pojmout. Pro naši českou povahu tato americká „pohádka“ skutečně není typická. Naštěstí jsou ve třídě žáci, kteří věděli, jak na to. Míša Bulušková zpracovala scénář, upravila příběh a ujala se režie. Tereze Engelmannové zasvítily oči, hned si udělala představu a vrhla se do role maskérky. Úspěšně jí sekundovala Anička Bárová. Fakt jsem netušil, co mě v maskérně čeká. Po výběru písničky co by lesní „kdoledy“ se do přípravy zapojila téměř celá třída. Byl jsem velmi potěšen tím, že si svůj herecký štěk zahráli a bavili se do té doby absolutní neherci … A ti, co nehráli či nezpívali, se alespoň podíleli na výrobě kulis. A tak si možná víc než vlastní představení na besídce všichni užívali srandu při zkouškách. A když Tereza zahrála doprovod písničky na piano, nemělo to chybu. Já už jen čekal, jak to dopadne s maskou. V maskáčích jsem prožil podstatnou část svého života a zelenou barvu mám rád, ale přeci jen v maskérně naší třídy jsem byl poprvé. Jak namaskování dopadlo, můžete posoudit podle fotografií. Ale maskérky byly svým dílem absolutně unešené. Protože jsem nesměl být viděn, strávil jsem na samotce v naší třídě téměř hodinu před vystoupením a ukrutně se nudil. Jen jsem se při pohledu do zrcadla děsil, zda to do Štědrého dne smyju.

Za samotné předvedení na besídce jsme sklidili u obecenstva zasloužený aplaus, ale u přísné poroty (přísnější, než ve Star Dance) jsme mnoho nezabodovali. Inu, každý den není posvícení. Jako v životě. Příště žádný grog porotě nenalejeme. To si ho radši dáme sami.

 A tak ty zasloužené desítky udělím já, Grinch. Za Kdovíky z Kdosmrku, za literární předlohu, scénář, režii i přednes si ohodnocení nejvyšší známkou desítkou zaslouží Míša Bulušková. Za masku Grinche a samotné namaskování třídního učitele tak, že ho nepoznaly ani naše uklízečky, si další desítku zaslouží Tereza Engelmannová a její maskovací tým Anička s Johankou. Díky, holky. A další desítku si přidáme celá třída za to, že jsme na „place“ byli téměř všichni. A já si dám desítku taky, tedy nikoliv, já si dám jako správný Plzeňák „dvanáctku“ … Ke sváteční večeři, přeci.

Hezké Vánoce a pohodový příští rok všem osmákům a jejich blízkým přeje váš třídní - Grinch.

PS: A koukejte si do pololetí někteří ještě opravit či vylepšit známky … Jinak se změním zase na zlého Grinche.

foto: Grinch

        účinkující z VIII. A

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode