Lesnický den

16.10.2018 12:12

Dne 12. 10. 2018 se žáci osmých tříd naší základní školy zúčastnili Lesnického dne, který pořádaly Lesy ČR ve spolupráci se Střední průmyslovou školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant.

V lese mezi Novým Městem pod Smrkem a Jindřichovicemi pod Smrkem se nacházela tři stanoviště zaměřená na dílčí činnosti. Na prvním z nich žáci pozorovali (z bezpečné vzdálenosti) kácení stromu, jeho odvětvování a přepravu na místo uložení za pomoci strojů. Na druhém stanovišti na žáky čekali dva koně, kteří jsou v těžko přístupném terénu používáni místo strojů. Jejich majitelka poskytla dětem řadu informací o chovu a výcviku těchto koní a zodpověděla rovněž všetečné dotazy. Na této zastávce projevovaly nadšení hlavně dívky, které si i několikrát šly koně pohladit a vyfotografovat. Na třetím stanovišti plál oheň, u něhož si někteří upekli buřty, občerstvili se a ohřáli.

Poté žáky organizátoři převezli do Hejnic, kde si v areálu SŠHL Frýdlant mohli vyzkoušet s pomocí instruktorů jízdu na traktůrku či obsluhu některých lesnických strojů. Některé dívky daly přednost návštěvě skleníků a záhonů a také učeben oboru zahradník.

Lesnický den byl zaměřen především na propagaci oboru lesní mechanizátor, který SŠHL Frýdlant nabízí. Někteří osmáci už uvažují, že by si tento učební obor zvolili. Jak řekl jeden z přítomných „lesních mužů“, kdo má rád přírodu a chce pracovat na čerstvém vzduchu, je pro něj práce v lese ideální volbou. Navíc svou kvalitní prací prospívá celému svému okolí, protože lesy využíváme k odpočinku téměř všichni.

Mgr. Klára Chaloupecká

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode