Sady, které školy obdržely jsou určeny pro hromadné testování ve škole. Není možné je dávat předem žákům domů. Např. speciální roztok není součástí balení každého testu, je určen pro více než deset samotných odběrů. Testování v domácím prostředí pro vstup k prezenční výuce není dovoleno.
Ano, u mladších školáků – žáků 1. nebo 2. tříd může být v případě potřeby přítomen jeden z rodičů. Testování dítěte za pomocí rodiče probíhá v jiných prostorách, než testování zbytku třídy. Bližší informace sdělí dohlížející zaměstnanec školy.
Je to u rodičů i dětí naprosto přirozené – mít obavy. Ale nebojte se. Děti často zvládnou mnohem více než my, dospělí. Každé dítě se někdy „šťouralo“ v nose. Je to dost podobné – nebolestivé, nenáročné.
Ne, žádný ze zaměstnanců nabude dělat samotný výtěr z nosu žáka. Dohlížející osoby (třídní učitelka, asistentka a další pověření zaměstnanci) budou pouze nápomocny při rozbalování testů, při aplikaci roztoku na vatovou tyčinku.
Distanční způsob vzdělávání má škola povinnost poskytovat pouze za předpokladu, že by z důvodu neúčasti na testování nebo karantény nemohla být ve škole více než polovina žáků třídy.
Pokud se žák nebude testovat, chodit prezenčně na výuku do školy nesmí. Při tomto důvodu škola nemá povinnost zajistit distanční způsob vzdělávání. Zákonný zástupce bude se školou spolupracovat jako při jiném onemocnění dítěte.
Pokud bude tento plivací test na seznamu, kterým ministerstvo zdravotnictví vydalo výjimku (www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/), může ho žák ve škole využít. Škola ale nemá povinnost jej využít a zákonný zástupce nemá právo si jeho použití vynucovat.
Ano, samotný výtěr se provádí tyčinkou s vatovým zakončením. Tyčinka je velice podobná vatovým tyčinkám do uší. Ty testovací ve škole mají jen delší „rukojeť“. Je možné vysvětlit malému školákovi, že to bude vypadat hodně podobně a může si doma vyzkoušet „zatočit“ několikrát v každé nosní dírce touto vatovou tyčinkou.
Onemocněním COVID-19 se může nakazit každý z nás. Jsou situace, které mohou nastat, ale nemůžeme je dopředu s jistotou předpovídat. Každý žák uslyší od paní učitelky, stejně jako od rodičů, že se může stát, že jeho test vyjde pozitivní. Pak samozřejmě musíme postupovat podle nařízení. Ale nic hrozného se neděje. Po potvrzení pozitivity PCR testem a uplynutí následné izolace se vrátí do školy. Po prodělání COVID-19 už se dítě nebude muset testovat.
Předpokládat už teď, že se někdo bude smát, nebo bude nazlobený, že kvůli někomu jinému musí být doma, je předčasné. Naši pracovníci samozřejmě, stejně jako Vy, rodiče, s dětmi budou mluvit, vysvětlovat vzniklé situace a usměrňovat případné reakce.
Následující kroky jsou popsané v tomto letáčku.
Ano, žáci musí mít chirurgickou roušku, nanoroušku nebo respirátor. Látkové roušky již nesplňují požadovanou ochranu.
Jsem obyčejná učitelka a ředitelka jedné pěkné školy. Nejsem odborník ve zdravotnictví, nejsem epidemiolog, ani poradce ministrů.
Mým velkým přáním stále je, aby se děti vracely do škol. Pokud je nyní podmínkou osobní přítomnosti žáků ve škole podoba testování a roušek, vidím v tom malinký „nekomfort“, který bude vyvážen velkým plusem - částečným návratem žáků do škol.
https://testovani.edu.cz/pro-rodice
Potřebujete něco znovu objasnit? Volejte nám, budeme-li vědět, vysvětlíme.
Děkujeme za pochopení a spolupráci.
Michaela Smutná, ředitelka školy
Vytvořeno službou Webnode