Možné otázky a odpovědi k testování

08.04.2021 16:26

 

 • Proč nám nedáte testy domů, aby si test udělalo dítě samo v domácím prostředí?

Sady, které školy obdržely jsou určeny pro hromadné testování ve škole. Není možné je dávat předem žákům domů. Např. speciální roztok není součástí balení každého testu, je určen pro více než deset samotných odběrů. Testování v domácím prostředí pro vstup k prezenční výuce není dovoleno.  

 • Mohu být s dítětem u samotného testu?

Ano, u mladších školáků – žáků 1. nebo 2. tříd může být v případě potřeby přítomen jeden z rodičů. Testování dítěte za pomocí rodiče probíhá v jiných prostorách, než testování zbytku třídy. Bližší informace sdělí dohlížející zaměstnanec školy.

 • Co mám dělat, když mám jako rodič strach z testování svého dítěte?

Je to u rodičů i dětí naprosto přirozené – mít obavy. Ale nebojte se. Děti často zvládnou mnohem více než my, dospělí. Každé dítě se někdy „šťouralo“ v nose. Je to dost podobné – nebolestivé, nenáročné.

 • Bude dětem testy dělat jejich třídní učitelka?

Ne, žádný ze zaměstnanců nabude dělat samotný výtěr z nosu žáka. Dohlížející osoby (třídní učitelka, asistentka a další pověření zaměstnanci) budou pouze nápomocny při rozbalování testů, při aplikaci roztoku na vatovou tyčinku.

 • Co když budou muset některé děti ve třídě do karantény. Jak se budou učit?

Distanční způsob vzdělávání má škola povinnost poskytovat pouze za předpokladu, že by z důvodu neúčasti na testování nebo karantény nemohla být ve škole více než polovina žáků třídy.

 • Moje dítě na testování nepůjde. Může do školy? Bude mít online výuku?

Pokud se žák nebude testovat, chodit prezenčně na výuku do školy nesmí. Při tomto důvodu škola nemá povinnost zajistit distanční způsob vzdělávání. Zákonný zástupce bude se školou spolupracovat jako při jiném onemocnění dítěte.

 • Pokud nebudu chtít, aby se moje dítě testovalo stěrem z nosu, může si do školy přinést test plivací?

Pokud bude tento plivací test na seznamu, kterým ministerstvo zdravotnictví vydalo výjimku (www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/), může ho žák ve škole využít. Škola ale nemá povinnost jej využít a zákonný zástupce nemá právo si jeho použití vynucovat.

 

 • Mohu na samotný test třeba s dítětem nějak trénovat?

Ano, samotný výtěr se provádí tyčinkou s vatovým zakončením. Tyčinka je velice podobná vatovým tyčinkám do uší. Ty testovací ve škole mají jen delší „rukojeť“. Je možné vysvětlit malému školákovi, že to bude vypadat hodně podobně a může si doma vyzkoušet „zatočit“ několikrát v každé nosní dírce touto vatovou tyčinkou.

 • Už teď máme strach, že naše dítě bude pozitivní. Co máme dělat? Nebudou se ostatní smát? Nebudou naštvaní, že kvůli nám budou doma?

Onemocněním COVID-19 se může nakazit každý z nás. Jsou situace, které mohou nastat, ale nemůžeme je dopředu s jistotou předpovídat. Každý žák uslyší od paní učitelky, stejně jako od rodičů, že se může stát, že jeho test vyjde pozitivní. Pak samozřejmě musíme postupovat podle nařízení. Ale nic hrozného se neděje. Po potvrzení pozitivity PCR testem a uplynutí následné izolace se vrátí do školy. Po prodělání COVID-19 už se dítě nebude muset testovat.

Předpokládat už teď, že se někdo bude smát, nebo bude nazlobený, že kvůli někomu jinému musí být doma, je předčasné. Naši pracovníci samozřejmě, stejně jako Vy, rodiče, s dětmi budou mluvit, vysvětlovat vzniklé situace a usměrňovat případné reakce.

 • Co bude následovat, když se zjistí u mého dítěte pozitivní výsledek?

Následující kroky jsou popsané v tomto letáčku.

 • Budou muset mít děti při vyučování roušky?

Ano, žáci musí mít chirurgickou roušku, nanoroušku nebo respirátor. Látkové roušky již nesplňují požadovanou ochranu.

 • Jak jste jako ředitelka mohla toto všechno dopustit?  Testování, roušky, pořád nějaká omezení…

Jsem obyčejná učitelka a ředitelka jedné pěkné školy. Nejsem odborník ve zdravotnictví, nejsem epidemiolog, ani poradce ministrů.

Mým velkým přáním stále je, aby se děti vracely do škol. Pokud je nyní podmínkou osobní přítomnosti žáků ve škole podoba testování a roušek, vidím v tom malinký „nekomfort“, který bude vyvážen velkým plusem - částečným návratem žáků do škol.

 • Nenašli jste odpověď? Zkuste to prosím ještě tady:

https://testovani.edu.cz/pro-rodice

 

Potřebujete něco znovu objasnit? Volejte nám, budeme-li vědět, vysvětlíme.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Michaela Smutná, ředitelka školy


 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode