V osmé bé se hrály šachy

18.12.2018 11:16

Již více než rok se v VIII. B naší ZŠ hrají o přestávkách šachy.  Bylo tedy logické, že se 1. ročník šachového vánočního turnaje konal dne 12. 12. 2018 právě tam. Zvláště, když  z osmi  přihlášených  hráčů  jich sedm bylo z této třídy. A tak se vlastně přebor školy zúžil na přebor třídy.

Hráči byli rozděleni do dvou skupin. Nasazení byli Pavel Drahoňovský a Zdeněk Matyska, ostatní si svoji skupinu vylosovali. Hned v první partii nečekaně  prohrál  jeden z horkých favoritů Pavel Drahoňovský s Michalem Denkem. Pavel měl sice navrch a Michal se bránil, ale z přílišného tlaku přišel nepozorností o dámu a v poslední minutě  i o celou partii.  Protože ve druhé skupině Zdeněk nezaváhal a vyhrál všechny tři partie, bylo finále jiné, než se předpokládalo. Žádná  partie ve skupinách však nebyla jednoznačná a všechny končily těsně před limitem 15 minut.

Dle umístění ve skupině si to pak žáci rozdali v bojích o umístění. Dvě utkání o umístění na předních místech skončila velice záhy. Michal Denk ve finále neuhlídal chytrou hru Zdeňka Matysky a do pěti minut bylo rozhodnuto. Stejně tak překvapil Pepa Tichý v úvodu partie o páté místo Míšu Hrevušovou a rychle vyhrál. Pavel Drahoňovský už další chybu neudělal a v boji o třetí místo přehrál Kamila Hýbla. Nejdelší partii tak svedli „outsideři“ turnaje Michal Hanák a nejmladší účastník Pepík Drahoňovský o sedmé místo. Pepa se držel, ale nakonec s Michalem prohrál. Přesto si zaslouží velkou pochvalu, neboť ve všech partiích bojoval statečně a jako jediný žák z jiné třídy, nejmladší, šesťák, odolával osmákům velmi dlouho.

Závěrem konstatuji, že všech osm hráčů na čtyřech šachovnicích bylo tak potichu, že jsem si nebyl jist, zda jsem skutečně v naší škole. Škoda, že jen při partiích šachu. Nešlo by to i při běžné výuce?

Sladká odměna pro všechny hráče udělala tečku za prvním ročníkem vánočního turnaje v šachu. Tak zase za rok.

A ještě pro úplnost výsledky 1. ročníku vánočního turnaje v šachu:

1. místo     Zdeněk  MATYSKA                   VIII.B

2. místo      Michal  DENK                          VIII.B