Vybíráme si budoucí povolání

12.12.2019 11:56

Vybíráme si budoucí povolání

... aneb jak to má dnešní deváťák těžké.

    Dobrý den.  My jsme letošní deváťáci a s velkou lítostí (… nebo radostí, jak kdo) opustíme základní školu. Prostě „vyjdem“.  A tak máme s rodiči zamotanou hlavu, neboť se ke spokojenosti své, ale i rodičů snažíme vybrat to nejlepší povolání. Aby nás to bavilo, aby to bylo dostupné, abych nemusel(a) moc dojíždět, abych mohl (když mi rodiče budou důvěřovat, že nezvlčím) být na intru nebo nemusel být na intru, … a abych na to hlavně měl. Myslím tím vědomosti a známky. No, ale to dojíždění či intr taky něco stojí. A taky abych prošel zdravotně. U některých oborů (hlavně řemesel) potvrzení od lékaře potřebuji, u některých zase ne. 

    S výběrem a okukováním možností jsme začali už v loňském školním roce. Navštívili jsme například naší oblíbenou Střední školu hospodářkou a lesnickou (dále jen SŠHL) ve Frýdlantu nebo Střední školu strojní a elektrotechnickou v Liberci. A v letošním školním roce jsme v říjnu byli na veletrhu vzdělávání EDUCA v Liberci a k nabrání dalších letáků a informací o školách jsme si mohli zajet s rodiči na FEDUCu do ZŠ ve Frýdlantu.  Na začátku listopadu jsme pak opět zavítali do SŠHL (na projektový den), kde si někteří žáci podojili kravku (umělou – ta nekope), zajezdili traktorem, podívali se do nových dílen, vypili v laboratoři pár„ frťánků“, děvčata cosi upekla a společně jsme zastolovali. Slibovaný řízek byl spíše karbanátek, ale přišel k chuti. A taky jsme se potkali s některými našimi školními předchůdci. Tvářili se jako machři.

    No a sami (tedy myšleno s rodiči) objíždíme školy při dnech otevřených dveří. Řeknu vám, není vůbec jednoduché si vybrat a ještě navíc „ukecat“ rodiče.

    Na speciální lavici ve třídě máme plno materiálů z jednotlivých škol a výchovný a kariérový poradce tam pořád něco přidává. Samé informace. I na webu školy. Prý na nějaké učební obory dávají to, … to stipendium. Ani nevíme, co to je. Svačina navíc? Nebo támhleti zase jezdí do zahraničí, vždyť já neumím ani pořádně česky? A do toho nám Radek Banga řekne, že když se nebudu učit, skončím zametat náměstí. No, to mi nepřidalo. A taky jsme byli na Pracovním úřadu v Liberci. Že jsme dobří (říkala ta paní) a že nikoho z nás nechce už nikdy na „pracáku“ vidět. Že určitě máme na to, jít buď na školu, nebo řemeslo. A dodělat to. A tak jsem zase na začátku. Koukám do hnědé brožury formátu A4 s názvem Atlas škol a vybírám a vybírám. Cestou z Pracovního úřadu nám pan učitel dal volno na chvíli ve „Fóru“. Ale ani u McDonalda či v KFC mi s výběrem neporadili. Zato jsem utratil kapesné … Ale zase kdybych studoval v Liberci a měl chvíli volno, mohl bych tam zaskočit častěji. Třeba na rande … No, to by lezlo do peněz. A já jsem přeci finančně gramotný. Tak radši půjdu asi do Frýdlantu. Musím šetřit. Neměl bych o tom mluvit, ale ty cigaretky taky něco stojí. Asi přestanu (kéž by, říkají rodiče).

    Blíží se pololetí, prý učte se, učte se, učte se (to už prý říkával v Rusku ten pán s placatou čepicí), ať máte na přihlášce lepší známky. Pak vyberte 2 možnosti (no, já mám problém, vybrat si jednu, natož dvě) oborů či škol a do 1. 3. 2020 musíme přihlášky na vybrané(ou) školy(u) doručit. No, hned na začátku února to musím rozhodnout, ať mám čas přihlášky dovyplnit (ve škole mi je obě vytisknou), zajít k doktorovi a poslat nebo přímo předat do vybraných škol. Je to fuška.

    Tak. Jenom, abyste věděli, jak to má dnešní deváťák těžké s volbou povolání. To vy jste to měli určitě o hodně lehčí.

    Pro názornost přikládám několik fotek pod heslem posledních dnů: “Když na to máš, tak to dáš“.  Ale podoba s naší IX. A je čistě, ale skutečně čistě, náhodná.

Napsal v prosinci 2019                              imaginární deváťák Emanuel Vopršálek.

OBR:

  Chci býti studentem.

Traktor je můj svět.

O statečném kováři.

Císařův pekař.

Zahradníku, zavaž mi střevíček.

Kravku podojíme …,          … sýra vyrobíme …           … a nakonec to zapijeme.    

  

 

PS: Další fotky našich řemeslníků si můžete najít ve fotogalerii.

vesnický učitel M. Beran

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode